Chór
sobota, 28 listopada 2009 10:18

Obchody 15 - lecia chóru w Środzie Śląskiej

„Śpiewajcie Jemu pieśń nową,

Pełnym głosem pięknie Mu śpiewajcie”

Ps 33,3

Dnia 22 listopada 2009 roku w  Święto Chrystusa Króla i Św. Cecylii, patronki śpiewu i muzyki kościelnej odbyła się w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Środzie Śląskiej uroczystość związana z piętnastoleciem istnienia chóru parafialnego. Ta doniosła uroczystość rozpoczęła się mszą św., którą celebrowali ks. dziekan Jan Walów, ks. Tomasz Burghardt, - dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i  ks. wikariusz Piotr Sierzchuła. W mszy św. uczestniczyli zaproszeni przedstawiciele władz gminy – burmistrz Bogusław Krasucki i przewodniczący rady gminy Zbigniew Sozański. Swoja obecnością zaszczycili także ks. proboszcz parafii św. Andrzeja Apostoła  Edward Postawa, ks. Andrzej Postawa, dyrygent chóru zaprzyjaźnionej parafii Michał Gacek i jego prezes Leonard Rosenbeiger. Uroczystość zakończyła się wieloma życzeniami owocnej pracy na dalsze lata, podziękowaniami za twórczą dotychczasową działalność oraz wspólnym obiadem w czasie  którego robiono pamiątkowe zdjęcia.  Wśród sympatyków chóru jest wiele osób, które wspierają jego działalność. Nowe stroje dla całego zespołu zasponsorował burmistrz gminy Środy Śl. Wiele pomocy udzielają państwo Elżbieta i Grzegorz Stępniakowie.

Początki działalności sięgają 1994 roku. Ksiądz Tomasz Burghardt ówczesny wikarusz, za zgodą ks. Proboszcza postanowił założyć chór wspólnie z kilkoma zapaleńcami. Skład zespołu na początku był niewielki. Brak było ochotników do stworzenia pełnego zespołu. Śpiewano początkowo tylko na trzy głosy. Próby odbywały się dwa razy w tygodniu po dwie godziny. Nie wszyscy wytrzymali tempo pracy i dyscyplinę zespołu, wobec czego prze te wszystkie lata skład zespołu się zmieniał. Po odejściu założyciela chóru prowadzeniem zajął się Adam Gacek, który przez 13 lat przygotowuje repertuar oraz systematycznie pracuje z zespołem. Aktualnie chór liczy 25 osób,  występuje w składzie mieszanym śpiewając na cztery głosy. Swoim różnorodnym repertuarem chór uświetnia wszystkie uroczystości kościelnie odbywające się w parafii. W repertuarze zespołu znajdują się pieśni bożonarodzeniowe, wielkopostne, wielkanocne,  maryjne i inne. Tradycją jest że z okazji świąt narodowych chór swoim śpiewem uświetnia uroczystości patriotyczne. Zespół w swoim repertuarze ma  wiele utworów  znanych twórców.

Chór współpracuje z zaprzyjaźnionym zespołem z sąsiedniej parafii i orkiestrą Opery Wrocławskiej. Koncertował w okolicznych parafiach na nabożeństwach ekumenicznych, weselach, oraz dla mieszkańców miasta. Cały zespół swą radość ze śpiewania łączy ze wspólnymi wyjazdami do Zakopanego, Lichenia, Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej, Ludźmierza aby oddać się wspólnej modlitwie na CHWAŁĘ PANA.